Breadcrubs

Konya Karaman Yüksek Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Açılıyor?

Konya ya 206 milyon liralık yatırım geliyor

AK Parti Konya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, 'Toplam yatırım tutarı 206 milyon lira olan iki çok önemli projede temel atma aşamasına gelinmesi Konya'mız için oldukça önemli. Bir milyon metrekare toplam alanıyla Kayacık Lojistik Merkezi, Türkiye'nin en büyük ve önemli lojistik merkezlerinden biri olacak.' dedi.

2019'UN İLK ÇEYREĞİNDE TAMAMLANMASI ÖNGÖRÜLÜYOR:

Altunyaldız, Kayacık Lojistik Merkezi yatırımı bedelinin ise 138 milyon lira olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Toplam yatırım tutarı 206 milyon lira olan iki çok önemli projede temel atma aşamasına gelinmesi Konya'mız için oldukça önemli. Bir milyon metrekare toplam alanıyla Kayacık Lojistik Merkezi, Türkiye'nin en büyük ve önemli lojistik merkezlerinden biri olacak. Konya'nın coğrafi konumunun avantajlarının ortaya çıkarılması, doğu-batı, kuzey-güney aksını bütün dinamikleriyle bağlaması ve Orta Anadolu'dan tüm ülke ve bölgeye lojistik hizmet verebilmesi bakımından, Konya Lojistik Merkezi projesi oldukça önem arz etmektedir. 2019'un ilk çeyreğinde tamamlanması öngörülen lojistik merkezin organize sanayi bölgeleriyle bağlantısı sağlanacak. Bu hatlar üzerinden konteyner taşımacılığı da yapılabilecek. Lojistik merkez; Ankara-Eskişehir-İstanbul YHT hatları ile Kayseri-Aksaray-Konya-Seydişehir-Antalya ve Konya-Karaman-Ulukışla-Mersin hızlı demiryolu hatları ve Afyon-Eskişehir konvansiyonel hatlarının tamamına bağlanacak."

"KONYA ULAŞIMIN MERKEZİ, BİR ANLAMDA KALBİ OLACAK:

Temeli atılacak olan Buğdaypazarı YHT Garı'nın 2018'in ilk yarısında tamamlanmasının planlandığına işaret eden Altunyaldız, "Gar hem Ankara-Eskişehir YHT hatlarını hem de Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice ile Kayseri-Aksaray-Konya-Seydişehir-Antalya hızlı demiryolu hatlarının toplama-dağıtım garı olacak. Hatta metro hatları da buraya bağlanacak. Yani demiryolu trafiğinde Konya ulaşımın merkezi, bir anlamda kalbi olacak." ifadelerini kullandı.